04.07.2019 Tarihli Değişiklikler Sonrası 6222 Sayılı Kanun Uygulamaları

04.07.2019 Tarihli Değişiklikler Sonrası 6222 Sayılı Kanun Uygulamaları

04.07.2019 Tarihli Değişiklikler Sonrası 6222 Sayılı Kanun Uygulamaları

Önceki yazılarımızda 6222 Sayılı Kanun’ un tatbik edilmesi noktasında tespit ettiğimiz eksikliklerden bahsetmiş idik. Bu yazımızda ise 04.07.2019 tarihinde yapılan değişikliklerden sonra gözlemlediğimiz yeni uygulamalarda en çok dikkat çeken konulara maddeler halinde değinmek isteriz.

1.         “Spor Alanı” tanımı değişikliklerden önce belli başlı suçları içeren eylemler olmadığı sürece yalnızca stat ve çevresini kapsamakta iken artık spor müsabakalarının veya antrenmanların gerçekleştirildiği alanlar ile seyircilere ait seyir alanları, özel seyir alanları, sporculara ait soyunma odası, müsabaka öncesinde, esnasında veya sonrasında taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar hâlinde toplandıkları yerleri, müsabakanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergâhları, takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçları ya da takımların kamp yaptığı yerleri şeklinde tanımlanmıştır. Örneklerle açıklamak gerekirse stat dışında toplu olarak hareket edilen yerlerde (Deplasman otobüsü, uçak, cafe, tramvay v.b) meşale yakılması, kesici delici alet bulundurma, hakaret ve tehdit içerikli sözler kullanılması halinde seyirden yasaklama işlemine maruz kalınabilecektir.

2.         Ön ödeme ile teklif edilen tutarlar 5 kat arttırılmıştır. Mahkemeler tarafından verilen cezalarda özellikle maç günlerinde kolluğa başvuruda bulunmama (imza atmama) suçunda daha önce birden çok maç olsa bile en çok 750 TL adli para cezası verilir iken artık her maç için ayrı ayrı ceza verilmektedir. Örneğin 6 imza eksiği olan bir kişiye verilecek ceza en az 3.000 TL olacaktır.

3.         Daha önce 1 yıl süre ile seyirden yasaklanmış kişinin kanuna 2. kez muhalefet etmesi halinde 3 yıl boyunca seyirden yasaklanacak ve imzaya devam edecektir. 3. kez işlem yapılması halinde ise süre 5 yıla çıkacaktır.

4.         Stat dışında alkol alınması tek başına 6222 sayılı kanuna aykırı olmamakla birlikte stada giriş esnasında görevlilerce alkollü olduğu açıkça belli olan kişiler stada girme konusunda ısrarcı olurlar ise kamera görüntüleri ve tutanaklar vasıtası ile seyirden yasaklama koruma tedbiri uygulanabilmektedir.

5.         Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini bez veya sair unsurlarla tamamen veya kısmen kapatmak suretiyle kanunda belirtilen suçları işleyenler hakkında verilecek cezalar yarı oranında artırılmaktadır.

6.         Sosyal medya vasıtası ile yapılan paylaşımlar daha yoğun şekilde takip edilmekte, kanuna aykırılık tespit edilmesi halinde arttırılmış cezalar uygulanmaktadır.

Hukuki değerlendirmelerden ziyade taraftarların bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulan yazımızın faydalı olmasını temenni ederiz.

Saygılarımızla.

Av. Efe BAKI